Artık aktif olarak yapı üretimine başlanan bu adımda ilk olarak inşaat arazisi üzerinde hafriyat aplikasyonu yapılır. Ardından hafriyat sürecine başlanır. Hafriyatı tamamlanan zeminin, yani inşaat temelinin mıcır ve drenaj işlemleri halledilir. Gerekli adımlar atılıp temelin de tamamlanmasından sonra statik projesine uygun olacak şekilde temel demirleri döşenir ve temele beton dökülür.

Zeminin tamamlanması için gerekli dolgu ve sıkıştırma işleminin de bitmesinin ardından destek sistemleri, kolonların demirleri ve diğer basamaklar hazırlanır. Son kontroller de tamamlandıktan sonra beton dökülür. Betonarme işlemleri tamamlanan binanın duvar aplikasyonu yapılır ve duvar imalatı süreci başlatılır. Arkasından iç mekan duvarları da tamamlanıp nihayetinde ince işler için hazır hale getirilir.

Yapı Kullanma İznine Başvurulur
Ruhsatı alınarak tamamlanmış ve inşaat süreci tamamlanmış bir yapının kullanıma açılması için iskan alınması gerekir. Yapıyı kullanma izni olarak da açıklayabileceğimiz iskan belgesi, bir yapının kanunlarca belirlenen tüm standartlara uygun olduğunu teyit eder. Dolayısıyla iskanı alınmamış bir binanın oturuma veya işletmeye açılması mümkün değildir.

Yapı Kullanma İznine Başvurulur
Ruhsatı alınarak tamamlanmış ve inşaat süreci tamamlanmış bir yapının kullanıma açılması için iskan alınması gerekir. Yapıyı kullanma izni olarak da açıklayabileceğimiz iskan belgesi, bir yapının kanunlarca belirlenen tüm standartlara uygun olduğunu teyit eder. Dolayısıyla iskanı alınmamış bir binanın oturuma veya işletmeye açılması mümkün değildir.

64Görünüm

Yorumunuzu yazın.