Asansör günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bir teknolojik cihaz ama asansöründe belli bir takım güvenlik ve bakım koşulları mevcut. Asansör oluşabilecek her türlü riskli durumlar için kendi güvenlik sistemini oluşturmaktadır çünkü asansör kullanımında da muhtemel kazalar mevcuttur. Bunlar; ezilme, düşme, seyir sınırlarını aşma, koparma, darbe, mahsur kalma, yangın çıkması, elektrik çarpması, malzemelerin hasara uğraması, aşınma ve paslanma gibi durumlar kazalara davetiye çıkarır ve önlem alınması gerekir.

Asansöre öncelikler bazı durumlar için durdurma şalterleri konmuştur. Bunlar oluşabilecek ezilme, sıkışma, kabin eşiği ve kuyu arası gibi durumlar için söz konusudur.

Asansör Fren Blokları

       50 yıldır yaygın olarak elektromekanik asansörlerde kullanılan güvenlik sistemlerinden biri paraşüt ve frenleyicisidir.  Ana kısımdan bağımsız başka bir yere yerleştirilen bu teknik sistemler, asansör kabininde meydana gelebilecek kontrol dışı süreçler de devreye girerler. Bu sistemde yani paraşüt ve frenleyici de 2 adet frenleyici sistemi mevcuttur. Kabin hızında kontrolsüz artış meydana geldiğinde bu frenlerden biri aşağı frenleme yaparken diğeri de yukarı doğru frenleme yaparak kabini ve içindekileri korurlar.

44Görünüm

Yorumunuzu yazın.